Volejte +420 604 706 756
získejte kalkulaci zdarma

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Zimní údržba



Při tání a sesuvu značné hmoty sněhu může dojít k uvolnění krytiny ze střešního pláště. Na střeše o rozloze 100 m2 se může při 30 cm silné vrstvě sněhu vytvořit ledovec vážící až 30 tun.

Po zimě mohou být poškozeny především některé venkovní stavební konstrukce a právě střech a okapů se týká riziko poškození nejvíce. Hmotnost napadaného sněhu, na krytině namrzlý a při oblevě sjíždějící led a těžké rampouchy zavěšené na okapech mohou skutečně napáchat škody. Obzvláště u starších střech je riziko značné. Proto bychom měli po zimě - a je už celkem jedno kdy - provést revizi střechy a okapů. Včasné odhalení závad uspoří peníze i starosti. Silné přívalové deště a nebo silný vítr by mohly dokončit, co zima „načala.“

Odstranění závad okapového systému

Již před zimním obdobím je třeba zkontrolovat, jestli nemáme některou část okapového systému zanesenou listím, nečistotami a podobně. Pokud ano, je třeba okap dobře vyčistit. Jinak toho ale v zimě se závadami okapů, respektive jejich zamrznutím, příliš nenaděláme, naopak bychom násilným odstraňováním ledu ještě zvýšili riziko poškození okapů. Pokud však jde o velké rampouchy visící z okapových žlabů dolů, ty odstranit musíme, ale šetrně. Pokud si jich nebudeme všímat, může se kdokoli z kolemjdoucích zranit.Kontrola okapových svodů a žlabů. U okapových svodů a žlabů kontrolujeme především, zda dobře těsní jejich spoje a zároveň průchodnost. Samozřejmě proudem vody. Pokud jsme před zimou okapy a svody nevyčistili, zadělali jsme si na problém a nyní bude čištění o to náročnější především v případě okapových svodů. Nejvhodnější bude proud tlakové vody, nebo alespoň silnější proud vody. Nesmíme také zapomenout na mřížky a gajgry a také odtokovou kanalizaci - i ta může být ucpaná a důsledkem může být podmáčené zdivo domu, hromadící se voda na pozemku a podobně.

Pokud je již notně poškozen nátěr okapů z pozinkovaného plechu, bude třeba vzít ocelový kartáč, ředidlo na odmaštění povrchu, barvu a štětec. Pokud jsou v okapových žlabech či svodech vyrezlé díry, je též třeba zajistit nápravu - buďto výměnou konkrétního dílu či kompletní výměnou okapů.

Sníh na střeše

Pokud to je již v této fázi, lze pouze očekávat, že se tomu tak nestane, případně sníh ze střechy odstranit. Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu je zapotřebí provést dřív než se sníh na střeše objeví, nejlépe již v průběhu realizace stavby. Pokud nechceme, aby sníh ze střechy sjížděl ať už kvůli bezpečnému pohybu osob nebo z důvodu poničení podokapních žlabu, je nutné střechu zabezpečit pomocí sněhový zábran nejčastěji se používají sněhové zábrany trubkové, které se dle sněhové oblasti, sklonu střechy, a délky krovu rozmístí v jedné a více řadách po obvodu střechy.

Led v okapech

Již při montáži okapového systému je nutné dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níže než je hrana zadní. Pokud nám v takto provedeném okapu zamrzne voda, tak při následném tání poteče směrem od fasády a zabráníme tak škodám, které by vznikly promáčením stěn.